fbpx

EKİBİMİZ

ESİN TERZİOĞLU

co-founder

İstanbul Üniversitesi Hukuk mezunu olan Esin,tasarıma olan ilgisi sebebiyle Qimu Bags’i kızı Benan Terzioğlu ile birlikte 2017 yılında kurdu. Markanın tasarım, üretim, organizasyon ve pazarlamasından sorumlu olan Esin’in hobileri arasında kitaplar, sinema, fotoğrafçılık, dekorasyon ve seyahat var. Onu sık sık büyük boy Hemitheası ile görebilirsiniz.


Graduated from Istanbul University with a law degree, Esin’s passion for design has led her to co-found Qimu Bags with her daughter Benan Terzioğlu in 2017. In Qimu, Esin is responsible for the design, production, organization, and marketing. Her hobbies include reading books, cinema, photography, decoration, and traveling. You can often see her with her Hemithea Bag.


BENAN TERZİOĞLU

CO-FOUNDER

1993 yılında doğan Benan, Koç Özel Lisesini bitirdikten sonra eğitimine Pratt Institute’da Mimarlık okuyarak devam etti. Mezuniyetinin ardından, 2017’de New York’tan Istanbul’a taşınan Benan, annesi Esin Terzioğlu ile birlikte Qimu Bags’i kurdu. Qimu’nun kreatif direktörlüğü, pazarlama, tasarım ve Pr’ından sorumlu olan Benan boş vakitlerinde seyahat etmek, resim yapmak, köpeği Miro’yla vakit geçirmek, spor yapmak ve müzik dinlemekten keyif alıyor. Onu sık sık Micro Qaila modelleri ile görebilirsiniz.


Born in 1993, Benan Terzioglu has graduated from Koç Özel High School in Istanbul and afterward moved to New York to study Architecture on Pratt Institute. After her graduation from Pratt Institute, she moved to Istanbul to establish Qimu Bags with her mother Esin Terzioğlu. In Qimu, she is responsible for the creative direction, marketing, design, and Pr. In her spare time, she enjoys traveling, spending time with her dog Miro, drawing, working out and listening to music. You can often see her in town with colourfull Micro Qaila Bags.


EDA BURCU ŞENEL

EXECUTIVE ASSISTANT

1996 yılında doğan Eda Burcu Şenel, Özel Saint Michel Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitimine Istituto Marangoni’de Moda Yönetimi okuyarak devam etti. Mezuniyetinin ardından 2019’da Paris’ten Istanbul’a taşınan Eda, Qimu Bags ailesine Executive Assistant olarak katıldı. Markanın genel yönetimi, organizasyonu ve yurtdışı temaslarından sorumlu olan Eda, boş vakitlerinde ata binmek ve buz pateni yapmaktan keyif alıyor.


Eda Burcu Şenel was born in 1996. After graduating from Saint Michel French High School, she continued her education at Istituto Marangoni where she studied Fashion Business. After completing her studies, Eda moved from Paris to Istanbul in 2019 and joined Qimu Bags family as Executive Assistant. Eda is responsible for the general management, organization and international contacts of the brand. In her spare time, Eda enjoys horse riding and ice skating.


EDA BİNARK

SENIOR EDITOR

Eda, 2016 yılında London College of Fashion’da Stratejik Moda Pazarlaması masterını bitirdi ve 2018 Kasım ayında Qimu ailesine katıldı. Qimu Bags’de Qimu Blog ve Qimu Insider’dan sorumlu olan Eda, bale, pole, piyano, yoga, sanat ve seyahat etmekle ilgileniyor. Favori çantası ise pembe Qaila.


Eda graduated from London College of Fashion in 2016 with a masters degree in Strategic Fashion Marketing. She joined the Qimu team in November 2018 and is now responsible for the Qimu Blog and the Qimu Insider. In her spare time, she enjoys ballet dancing, pole dancing, playing piano and traveling. Her favourite Qimu is the pink Micro Qaila.