Qimu’s Top 20 Best Dressed Celebrities / Qimu’nun En İyi Giyinen 20 Ünlü Listesi 9 Nisan 2019 – Konu: Genel, General, inspiration, Lifestyle

 

Nowadays, as well as celebrities taking their inspirations from fashion brands, fashion brands also take their inspirations from the celebrities. As Qimu we listed our favourite celebrities who inspire the latest fashion.

Günümüzde ünlüler moda dünyasından olduğu kadar, moda dünyası da  sık sık ünlülerden ilham alıyor. Son dönemlerde güncel modaya ilham veren favori isimlerimizi Qimu olarak şöyle listeledik.

 

20) George Clooney

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Most of the celebrities in this list is known for their unique street style but for Clooney, we will make an exception. Often photographed in formal wear; George Clooney is known with his classic & gentlemanlike style. He is quite often photographed in red-carpet wearing a tuxedo or casually walking around on a weekday with wearing a suit. His style is classic yet sophisticated and consists of only high- quality pieces. We can easily say he is an Armani Gentleman.

Bu listedeki isimlerin çoğu sıradışı sokak stilileriyle biliniyor fakat George Clooney’i alarak bir istisna yapıyoruz. Clooney, basında daha çok klasik, centilmen giyim tarzı ve takım elbiseleriyle dikkat çekiyor. Kırmızı halının yanısıra günlük hayatında da Clooney’i sıklıkla ceketleri ve klasik ama kaliteli giyim tarzıyla görmek mümkün. Clooney’in stilini tanımlamamız gerekirse ‘Armani Erkeği’ sözü tam anlamıyla uyacaktır.

19) Meghan Markle

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Meghan Markle- the Duchess of Sussex is known for her elegant but unusual royal style. Markle is often considered as a style icon since she quite often brokes the royal protocols about the way royals dress. For example, she is often seen wearing black, using darker nail polish, carrying crossbody bags and wearing non-British designers’ clothing. All these were never done by a member of the royal family before.  Meghan Markle perfectly creates harmony between mixing her American Identity into her royal style.

Sussex Düşesi Meghan Markle şık ve kraliyet ailesi için sıradışı giyim tarzıyla listemizde 19. sırada. Kraliyet ailesinin kurallarını giyim tarzıyla sık sık kıran Markle’ın giyim tarzını bu kadar ünlü yapan belki de bu özellikleri. Sık sık siyah rengini tercih etmesi, koyu renk ojeler kullanması, İngiliz olmayan tasarımcılardan giyinmesi ve omuzdan asılan çanta taşıması gibi bazı konuları kraliyet ailesi üyelerinden ilk defa uygulayan isim. Markle Amerikan geçmişi ve şu anki İngiliz kraliyet ailesi çizgisi arasında stiliyle ilham verici bir denge yaratıyor.

18) Jude Law

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

As well as acting Jude Law is also famous for his style. The actor’s key pieces include jackets, V-neck t-shirts, fedora hats and using tweed. Even though he looks cool no matter what he wears, he always manages to create an effortless look. He often prefers to wear Alexander Wang, Rag& Bone, J Crew and Hugo Boss.

Sinemada olduğu kadar moda dünyasında da ünlü bir isim Jude Law. Oyuncu’nun stilindeki temel noktalar ceketler, V- yaka tshirtler, fedora modeli şapkalar ve tvit kumaşı. Ne giyerse giysin cool görünün Jude Law her zaman eforsuz şıklık yaratmayı başarıyor. Jude Law sık sık Alexander Wang, Rag& Bone, J Crew ve Hugo Boss giymeyi tercih ediyor.

17) Cate Blanchett

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The famous actress is known with her statement minimalist fashion style.  In terms of fashion, she avoids the safe options and always chooses statement pieces with an elegant touch. She is often seen wearing Givenchy, Alexander McQueen, Armani and Christopher Kane.

Ünlü oyuncu minimalist ama cesur, kendini ortaya koyan giyim tarzıyla her zaman beğeni toplayan isimlerden. Konu stil olduğunda Blanchett güvenli parçalardan uzak durup cesur ama zarif tasarımlara yöneliyor. Blanchett’ı sık sık Givenchy, Alexander McQueen, Armani ve Christopher Kane gibi markaların içinde görebilirsiniz.

16) Cara Delevingne

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Model & style icon Cara Delevingne’s style is one of a kind. She likes to mix tomboy pieces together with elegant pieces. On the red carpet she is often seen in edgy yet sexy outfits.

Model ve stil ikonu Cara Delevingne’in tarzı gerçekten kendine özgü ve sıradışı. Tomboy ilhamlı parçaları zarif parçalarla birleştirmekten hoşlanan Cara, kırmızı halıda ise sert and seksi parçalar tercih ediyor.

15) Chiara Ferragni

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Probably one of the most famous blogger of all times, Chiara’s fame is now not only associated with her Instagram but also her brand- Chiara Ferragni. If we could describe Chiara’s style in one word, it would be ‘the latest trend’. One of the key facts about her style is that she is not afraid to try the latest trends and experiment. Chiara likes to make bold statements with her outfits and never goes with the minimalist trend.

Gelmiş geçmiş en meşhur bloggerlar’dan Chiara Ferragni artık sadece blogger olarak değil kendi markasıyla da anılıyor. Chiara’nın tarzını tek bir kelimeyle tanımlıycak olursak bu kesinlikle ‘son moda’ olur.  Chiara’nın stilindeki kilit noktalardan biri her zaman modayı takip etmesi ve yeni trendleri uygulamaktan kaçınmaması. Chiara’nın giyiminde minimalizmi değil, cesur seçimler yapıp sezon trendlerini sıklıkla gözlemliyoruz.

14) Jaden Smith

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Born in 1998, Jaden Smith is already a style icon known by his bold choices. Colourful pieces, logos, chunky sneakers, and bling jewelry are a must on his style. In terms of style, he has a huge inspiration to many when it comes to streetwear and festivals.

1998 doğumlu Jaden Smith şimdiden cesur giyimiyle bir stil ikonu. Jaden’ın stilinde renkli parçalar, logolar, kalın tabanlı spor ayakkabıları ve parıltılı takılar olmazsa olmaz parçalardan. Jaden, şimdiden sokak stili ve festival stili alanlarında bir stil ikonu.

13) Matt Smith

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

All we can say about Netflix’s famous series ‘The Crown’s star Matt Smith is that his style is heavily influenced by London street style. He is often seen in t-shirts, skinny jeans, clean-cut coats, jumpers, and tweeds. As Qimu, we love Matt Smith’s new generation British style.

Netflix’in meşhur dizisi ‘The Crown’un oyuncusu Matt Smith’in stiliyle ilgili en önemli diyebileceğimiz şey giyiminin Londra sokak modasında büyük miktarda ilham aldığı. Smith’i sık sık tişörtler, skinny kot pantolonlar, düz kesim kabanlar, kazaklar ve tvitler içinde görebilirsiniz. Qimu olarak, Matt Smith’in  genç İngiliz tarzını çok seviyoruz.

 

12) Simi & Haze

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The identical twin Dj sisters Simi Khadra and Haze Khadra- known as Simi & Haze are the new itgirls of Instagram. We love their eclectic style. They how to mix & match old graphic t-shirts with minimalist pieces, chunky boots and one- of – kind accessories.

Dj ikiz kardeşler Simi Khadra ve Haze Khadra( Simi & Haze) Instagram’ın yeni itgirlleri. Onların eklektik tarzını çok seviyoruz. Simi & Haze’in tarzı tam olarak cool parçaları güzel karıştırabilmek üzerine. Onları en çok vintage tişörtler, minimalist parçalar, botlar ve sıradışı aksesuarlarla görüyoruz.

11) Rosie Huntington Whiteley

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

The model mixes laid-back pieces with feminine accessories. She often uses basics such as skinny jeans, a pair of nude stilettoes, white shirts and boyfriend blazers, however always manages to create her unique look.  She does not like to experiment new style on fashion; and often creates a New Yorker look.

Model Rosie Huntington Whiteley’in tarzını rahat parçalar ve dişi aksesuarlar olarak özetleyebiliriz. Skinny jean, ten rengi stilettolar, beyaz gömlek ve boyfriend modeli ceketler gibi klasik parçaları kullanmayı sevse de her seferinde kendine özgü bir tarz yaratmayı başarıyor. Whiteley’in New York havalı stili için moda her yeni trendi denemek değil.

10) Miroslava Duma

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The Russian editor and style muse Miroslava Duma’s style is one of a kind.  Even though its kind of hard to categorize her style, we can say that she likes to mix glam, elegant pieces with sartorial ones. She is also a guru in using different textures and colours together in just one outfit.

Rus editör ve ilham perisi Miroslava Duma’nın tarzı tam anlamıyla kendine özgü. Duma’nın tarzını kategorize etmek oldukça zor olsa da  glam ve zarif parçaları usta terzilik gerektirenlerle eşleştirmeyi seviyor. Duma söz konusu farklı materyaller ve renkleri tek kombinde kullanmak olunca büyük bir usta.

9) David Beckham

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Victoria and David Beckham are no doubt the ultimate style icon couple. As much as wearing suits& formal wear, David Beckham is also known for his laid-back street style.

Şüphesiz ki Victoria ve David Beckham günümüzün en stil ikonu çiftinden biri. David Beckham her ne kadar birçok etkinlikte takım elbiseleriyle gözümüze çarpsa da kendine özgü ve rahat sokak stiliyle de öne çıkıyor.

8) Zoe Kravitz

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Being the daughter of Lenny Kravitz, Zoe once again shows that styling is in her genes. On red carpet, Zoe always creates elegant yet unforgettable looks. Zoe always manages to mix glam together with grunge. Her key look is keeping the jewellery and accessories to a minimum and making only one piece pop in the outfit.

Lenny Kravitz’in kızı olmakla Zoe adeta stil sahibi olmanın genlerinde olduğunu kanıtlıyor. Kırmızı halıda zarif ama unutulmaz görüntüler sunan Zoe her zaman grunge ile glam’i harmanlamayı başarıyor. Zoe’nin stilindeki kilit noktalardan en önemlisi aksesuarı minimumda tutup, kıyafetteki tek bir parçanın patlamasını sağlamak.

7) Jared Leto

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Jared Leto’s style is all about maximalism. He is one of the most attention-seeking actors in Hollywood with his style where of course his hairstyle completes his look.  On his daytime style, he often prefers colourful & embroidered bomber jackets and t-shirts and sneakers On the other hand on the red carpet, Leto uses the brightest colours and likes the colour blocking game.

Jared Leto’nun tarzı tam anlamıyla maksimalist. Giyim tarzı ve onu tamamlayan saçlarıyla Jared Hollywood’un stiliyle en dikkat çeken isimlerinden. Günlük hayatında renkli ve işlemeli

6) Hailey Baldwin

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Queen of street style Hailey Baldwin is famous with her every day & festival looks. Her style can be described as edgy, urban, young and dynamic. Hailey uses a lot of sportswear references in her outfits and is one of the key influencers of the streetwear. Key pieces in Hailey’s style include bomber jackets, Dr Martens boots, denim shorts and oversize pieces.

Sokak giyimin kraliçesi de diyebileceğimiz Hailey Baldwin günlük kıyafetleri ve festival stiliyle tanınıyor. Hailey’in stilini genç, dinamik ve şehir hayatı olarak tanımlayabiliriz. Sık sık spor giyim referansları kullanan Hailey, günümüzde sokak giyiminin en önemli ilham verenlerinden biri. Hailey’nin tarzındaki kilit parçalar bomber ceketler, Dr Martens botları, kot şortlar ve oversize parçalar.

5) Alexa Chung

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

It’s impossible to describe Alexa Chung’s inspiring style in one word since her style differs into two categories. On daytime, she is often seen in flats, denim jackets, striped t-shirts, denim shorts or jeans and channeling a retro 70s look. However, on the red carpet, her style is romantic, feminine and lady-like.

Alexa Chung’ın ilham dolu stilini tek bir kelimeyle tanımlamak imkansız çünkü Chung’ın stili iki farklı kategoriye ayrılıyor. Gündüz vakti Chung’ı sık sık babetler, çizgili tshirtler, kot pantolon ve şortlarla 70’lerin retro görüntülerini andıran stiliyle görebilirsiniz. Öbür taraftan kırmızı halıda ise Chung daha romantik, feminen ve hanım hanımcık bir çizgiye sahip.

4) Timothee Chalamet

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Timothee Chalamet is one of the youngest actor on our list who’s been nominated to Oscars at 21.  His unique style is heavily influenced by patterns and textures where the actor is often made bold choices. You can often see him in velvet, florals and in space prints. Chalamet is a proof that prints can be masculine as well.

Listemizdeki en geç oyunculardan olan Timothee Chalamet daha 21 yaşındayken Oscar’lara aday gösterildi. Timothee’nin sıradışı stilindeki en göze çarpan nokta ise  desenler ve kumaş dokularında cesur tercihler yapması. Onu sık sık kadifeler, çiçekli kumaşlar ve uzay desenli printler içinde görebilirsiniz. Timothee hepimize kumaş baskılarının maskülen olabileceğini de adeta kanıtlıyor.

3) Victoria Beckham

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The successful businesswoman, designer, and influencer Victoria Beckham’s style is an inspiration to many. In her dailylife, she likes to mix menswear with femininity, stilettos, big sunglasses and sartorial pieces. One of the key points in her looks is mixing menswear with womenswear.

Başarılı işkadını, tasarımcı ve influencer Victoria Beckham’ın giyimi birçok kişinin ilham kaynağı. Günlük hayatında Victoria’yı tıpkı kendi markasında da yansıttığı gibi sık sık büyük güneş gözlükleri, stilettolar, ve iyi terzilik gerektiren parçalarla görebilirsiniz. Victoria’nın giyiminde en önemli nokta hem feminen hem maskülen kalıplarda parçaları tercih etmesi.

 

 2) Lenny Kravitz

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Lenny Kravitz’s style is obviously inspired by his magical music. The major influences on his style are grunge, rock’n roll and styling basic pieces uniquely. You can often see him in a pair of skinny jeans or leather trousers, aviator sunglasses, suede boho boots, fitted vests, and scarfs. When his music comes together with his star, without doubt, a style icon is born.

 

Lenny Kravitz’in stili tabiki sihirli müziğiyle örtüşüyor. Kravitz’in stilindeki ana akımları grunge, rock’n roll ve basic parçaları sıradışı kombinlemek olarak özetleyebilirsiniz. Kravitz’i sık sık skinny kot pantolon veya deri pantolon, aviator modeli güneş gözlükleri, süet boho botlar, vücuda oturan yelekler ve atkılar içinde görebilirsiniz. Kravitz’in müziği stiliyle bir araya gelince diyebileceğimiz tek şey ortaya bir yıldız çıktığı.

 1) Queen Rania of Jordan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The second royalty on our list, Queen Rania’s style is all about elegance and being sophisticated. The key to her style is to wear pastel colours with elegant designs. She is often seen in Dior and Balmain but Queen Rania is not disconnected to her roots; she also frequently wears local designers.

Listemizdeki 2. Kraliyet Ailesi üyesi Ürden Kraliçesi Rania. Kraliçe Rania’nın stili tam anlamıyla zerafet ve sofistikeyi temsil ediyor. Sık sık pastel tonları içinde görülen Kraliçe’nin favori markaları Dior ve Balmain. Fakat Kraliçe Rania aynı zamanda da kendi köklerine de giyim anlamında bağlı kalmayı başarıyor. Kraliçeyi sık sık kendi ülkesinin tasarımları içinde görebilirsiniz.

Writer: Eda Binark / Yazar: Eda Binark