Welcome to the Qımu Blog / Qimu Blog’a Hoşgeldiniz 26 Mart 2019 – Konu: Genel, Lifestyle – Etiketler: , ,

   

Welcome to the Qimu Blog where you will be introduced to the Qimu lifestyle. Emerged from the collaboration of an attorney mother & an architect daughter, Qimu is founded in Istanbul in 2017. The ethos of the brand evolves around vibrant & dynamic designs yet timeless pieces. Each Qimu bag is handmade in our local atelier in Istanbul by the highly skilled craftman. In Qimu we believe using the finest leather is the core brand; therefore each Qimu design is now already known for its butter-soft texture. Each Qimu bag is designed to be practical, design- oriented and has sophisticated details.

    Main lines of the brand include Backpacks, Milou Bag, Muse Bag, Hemithea Bag and the newly introduced Qaila & the Micro Qaila Bags. Qimu’s latest line- the Micro Qaila Bags is inspired from the colorful houses of the Mediterranean Islands.  In order to reflect the spirit of the spring & summer season, we’ve added coral, red, candy pink and mint green colour options to the Micro Qaila line.

    In Qimu we always believe the brand is not only about the products but also a lifestyle. In the design process the creators always find inspiration in art, music, travel, fashion, architecture, festivals and the city life. We believe a Qimu woman likes to know the latest fashion trends but refuses to follows them unconditionally; instead prefers to mix these trends to her own style.  For a Qimu woman details are as important as the whole look.

Qimu SS19

   As Qimu unites many inspirations together, we believe it is time to share the Qimu lifestyle through this blog. So be prepared to get your weekly inspirations about fashion, art, travel, food and other creative fields from the perspective of Qimu.

Qimu Blog’a Hoşgeldiniz

    Qimu hayat tarzının işleneceği Qimu Blog’una hoşgeldiniz. Qimu markası avukat anne ve mimar kız işbirliğiyle 2017 yılında Istanbul’da ortaya çıkmıştır. Markanın ruhu canlı, dinamik ve aynı zamanda da zamansız parçalar tasarlamaktır. Her Qimu çantası Istanbul’daki yerel atölyemizde yetenekli ustalarımızın el emeğidir. Qimu’da inandığımız en önemli değer her zaman en iyi kalite deriyi kullanmaktır; bu yüzden Qimu markası özenle seçilmiş yumuşacık derileriyle şimdiden özdeşleşmiştir. Qimu’nun her modeli pratik, tasarım odaklı ve sofistike detaylara sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

   Qimu’nun bugüne kadarki ana koleksiyonları, Sırtçantaları, Milou, Muse, Hemitha ve ailenin en yeni üyesi Qaila ile Micro Qaila modellerinden oluşmaktadır. Qimu ailesinin son üyesi Micro Qaila modelinde ilham kaynağımız Akdeniz adalarının renkli evleri olmuştur. Bahar ve yaz mevsimlerinin canlılığını yansıtması için Micro Qaila modellerimize mercan, kırmızı, şeker pembesi ve nane yeşili gibi renkleri ekledik.

    Qimu olarak biz, bir markanın sadece ürünlerden ibaret olmadığına aynı zamanda bir hayat tarzı olduğuna inanıyoruz. Tasarım sürecinde yaratıcılarımız, sanat, müzik, seyahat,  moda, mimari, festival kültürü ve şehir yaşantısından sık sık ilham almaktalardır. Bize göre Qimu kadını trendleri takip etmeyi sever ama asla trendlerin esiri olmaz; her zaman trendleri kendi stiline göre uyarlar. Qimu kadını için detaylar bütün kadar önemlidir.

   Qimu birçok farklı ilhamı bünyesinde birleştirdiğinden artık bu blog üzerinden Qimu hayat tarzını paylaşmanın vakti geldiğini düşünyoruz. Öyleyse Qimu’nun perspektifinden moda, sanat, seyahat ve yemek gibi birçok alanda haftalık ilhamınıza hazır olun.

Writer/Editor: Eda Binark