Pembe Rengini Qİmu İle Keşfedin // Dıscover the Colour Pınk wıth Qımu 23 Mayıs 2019 – Konu: Design, inspiration, Lifestyle – Etiketler: , , , , , , , , ,

 

 

 

Pembe Renginin Neşesi

Feminenlik, neşe, mutluluk ve pamuk helvalar- tüm bunlar aklımıza pembe renginin çağrışımları arasında ilk sırada gelenlerden. Doğası gereği pembe rengi hem hassas, şeker ve romantizmle bağdaştırılmıştır. Pembe rengini seven ve çok kullananlar için her zaman barışçıl bir dünyaları olduğu iddia edilir; bu sebepten de pembe insanların arasında bir harmoni, uyum yaratmasıyla bilinir. Kalpleri de yumuşatan pembe rengini aynı zamanda da çevreyi yatıştırma gücüne sahiptir.

The Joy of Pink

Femininity, joy, merriness and cotton candies; all these are the first things that pops into our mind when we think of ‘pink’. Pink has a delicate, sweet-like nature and is linked with romance. It is often said that people who are fond of pink have peaceful nature; thus pink creates harmony around people. It helps to soften hearts and create a calming environment.

Gül Mevsiminde Isparta’yı Keşfedin

Batı Akdeniz’de yer alan Isparta, Türkiye’nin dört bir yanında gülleriyle nam salmış bir şehirdir. Her sene Isparta’da gül hasatı mayıs ile haziran ayları arasında yapılıyor. Bu dönem içinde şehirin tüm sokaklarına sinmiş gül kokusu ise gerçekten muhteşem. Gül toplama işlemleri mayıs ayının ortaları gibi başlayıp haziran sonunda bitiyor. Günümüzde sadece bir tarım faaliyetinin de çoktan dışına çıkan güller için aynı zamanda da her sene ‘ Gül Festivali’ organize ediliyor.

Gülleri toplamak aslında zaman açısından oldukça zahmetli bir iş. Güller genelde gündoğumundan günbatımına kadar aralıksız toplanıyorlar. Isparta’da güller bölgenin yerel kültürüyle o kadar özdeşleşmiştir ki bununla ilgili hikayeler bile var. Gül toplayan anlamında ‘Gülderen’ ismi şu an Isparta’da hala çok tercih ediliyor. Bu isim bir zamanlar gündoğumuyla günbatımı arasında doğan kızlara verilirdi- yani gül toplama saatlerine. Isparta’ya yolunuz düştüğünde gülün bu şehrin kültüründe ne derece önemli olduğuna şahit olacaksınız.

Discover Isparta’s Rose Season

Isparta, a city in Turkey’s western Mediterranean region, is famous for its’ roses. Every year the rose harvest happens between May to June where even the city’s streets smell like roses. The harvest starts around mid-May and continues through June where the city annually hosts the famous ‘ Rose Festival’.

Rose harvesting is not an easy job in terms of time. Roses are usually picked between sunrise till sunset. Roses are so integrated to the local culture of Isparta that they even have stories about them. ‘Gülderen’ meaning rose harvester is a still common name in the region. The name was once given to the girls born between sunrise and sunset. Eventually, in Isparta we can all see the correlation between roses and the local culture.

 

Pop Art’ın Kralı- Andy Warhol

The King of Pop Art- Andy Warhol