Dıscover Marrakech with Qımu // Marrakech’i Qimu İle Keşfedin 19 Haziran 2019 – Konu: Design, Genel, General, inspiration, Lifestyle – Etiketler: , , , , , ,

 

Welcome to the latest Qimu Insider where we will be discovering the enchanting city of Morroco- Marrakech. This magnificent city has become the ultimate inspiration for Qimu’s Marrakech Bag. So, discover the city from our founder- Esin Terzioğlu’s perspective.

According to many Marrakech is a captivating city. What do you find most attractive about Marrakech?

Marrakech is an enchanting city. It’s authenticity, colours and souqs were the most attractive parts for me.

What are your must do’s in Marrakech?

Firstly, I can say the souqs inside the old Medina will be an interesting experience for everyone. Of course, the house of Yves Saint Laurent- Jardin de Majorelle is a must. Apart from personal favourites include Menara Gardens and Bahia Palace.

 What do you consider about Moroccan cuisine? Can you share some of your personal favourites with us?

Tajin is a traditional Moroccan dish served with couscous; I would say make sure you taste it. For restaurants, my recommendation will be Al-Fassia. It’s a lovely traditional restaurant where all the workers are women. For quick dish during the daytime, my favorites are Cafe de Espice and Nomad.

 What about the hotels? We know that Marrakech is famous for its boutique and authentic hotels. Do you have a recommendation? 

There are many beautiful hotels in Marrakech; Mamounia and El-Fenn are the first ones that pop into mind. However, my choice was the Riyad Olema inside the Medina. You can try staying in Riyadh.

We know that you’ve designed the Marrakech straight after your Morocco journey. During the design process, what were the key inspirations for you?

 I can easily say colours and more colours 🙂 The textures and colours of Marrakech inspired me to create the collection.

 

 Last but not least, instead of the touristy routes, can you recommend a rather less touristy tip for  Marrakech?

 The friends of Qimu love traveling and exploring. I’m sure they will keep exploring the world not as a tourist but as a traveler.

Qimu Insider’ın Fas’ın büyüleyici şehri Marakeş’i keşfedeceğimiz sayısına hoşgeldiniz. Marakeş’in güzellikleri Qimu’nun Marakeş modelinin ana ilham noktasıdır. Öyleyse bu büyüleyici şehri Qimu’nun kurucularından Esin Terzioğlu’nun gözünden keşfetmeye ne dersiniz?

Marakeş herkesin kendinden bir parça buldugu bir şehir. Sizin bu şehirle ilgili kişisel deneyimleriniz neler?

Marakeş sizi kendisine çağıran bir şehir. Ya otantikliği, ya renkleri yada souqları size çok cazip gelir ve gidip görmek istersiniz.

 Marakeşe gidince mutlaka görmeden dönme dediğiniz şeyleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Başta souq denilen eski Medina’nın içindeki çarşılar sanıyorum herkesin ilgisini çekecektir. Tabii ki Yves Saint Laurent sayesinde dünyaca tanınan Jardin de Majorelle’i de görmeden dönmeyin derim. Bunun yanı sıra Menara Gardens,Bahia Palace mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Fas mutfağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerel  restoran favorilerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Fas ın geleneksel mutfağında Tajin denilen yemekleri var. Yanında mutlaka kuskus ile servis edilir..gidince mutlaka tatmak gerekir..Al-fassia geleneksel mutfakta çok başarılı bir restoran..tamamı kadınlardan oluşuyor..Ayrıca gündüz bir şeyler yemek için Cafe de Espice ve Nomad ı önerebilirim.


Qimu’nun Marakeş modelini bu seyahatiniz sonrası tasarladıgınızı biliyoruz. Bu süreçte size Marakeş ile ilgili ilham veren detaylar nelerdir?

Renkler ve renkler diye özetleyebilirim:) Dokular ve renkler bana bu koleksiyonu yaratmama ilham verdi..

Peki ya otel? Marakeş’te otantik birçok güzel otel var, sizin bu konuda önerileriniz nelerdir?

Marakeş’te birbirinden güzel oteller mevcut..Mamounia ve El-fenn i başta sayabilirim..ama benim tercihim Medina içindeki riyadlardam olan Riyad Olema oldu.. Riyadlarda kalmayı deneyimleyebilirsiniz

Marakeş’in ruhunu daha lokal yaşamak için turist perspektifinin ötesinde Qimu dostlarına ne tavsiye edebilirsiniz?

Qimu dostları zaten seyahat etmeyi sever..Seyahat ve gezginci ruhu olan dostlarımız mutlaka gittikleri yerlerin ruhunu özümseyerek gezeceklerdir.

Editor: Eda Binark