Dınner At My Place // Bende Bir Akşam Yemeği 30 Mayıs 2019 – Konu: Design, Genel, General, inspiration, Lifestyle – Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

 

Qimu invites you to dine with us. It’s the beginning of the summer and there is no time better to celebrate than the beginning of June. So would you like to dine at Qimu’s favourite spots in Istanbul?

Qimu sizi bir akşam yemeğine davet ediyor. Yazın başlangıcını kutlamak için Haziran ayından daha iyi bir zaman olabilir mi?  Öyleyse Qimu’nun İstanbul’daki favori mekanlarında bir akşam yemeğine ne dersiniz?

Aslı Tunca Hotel

Ever heard of the Aslı Tunca Hotel in Galata area? This unique boutique hotel is where the pastel dreams come true. Decorated in pastel and traditional Ottoman theme, you can see both the European and the Ottoman inspirations in the hotel. It is the perfect indoor spot for a summer gathering in Istanbul. Qimu suggests a pastel and elegant table decor for Aslı Tunca where pastel hydrangeas are the focus point. A romantic, floaty, pastel dress accompanied by the new Nude Hemithea will do all the work for you.

Galata’daki Aslı Tunca Hotel’i hiç duydunuz mu? Bu sıradışı hotel pastel rüyaların adeta gerçek olduğu yer. Hem Osmanlı tarzı hem de batı referanslarıyla dekore edilen Aslı Tunca hotel iç mekanda yaz havasını yaşamak için ideal yerlerden. Qimu, mekana uyum sağlamak için pastel tonlarında, zarif ve çiçek dolu bir sofra öneriyor. Bu noktadaki favori çiçeğimiz ortancalar. Romantik, uçuş uçuş bir elbiseyle Nude Hemithea’nız ihtiyacınız olan tek şey olacaktır.

Büyükada

Büyükada, known as the ‘Big Island’ is the biggest island of the Princes Islands located in the Marmara Sea. For outdoor dinings, Büyükada is the ultimate location. With its’ old mansions and breathtaking views, Büyükada will make you feel living in a fairy dreamland. The main colours of the island are green, blue and yellow; therefore Qimu suggests a floral table with blue blancs.  To match with the islands’ nostalgic atmosphere a floral summer dress and your parliament Hemithea are all you need.

Prens adalarının en büyüğü olan Büyükada, Istanbullu’lar için gerçek bir yaz lokasyonu. Tarihi köşkleri ve muhteşem deniz manzarasıyla, Büyükada sizi Istanbul’un dışına sürükleyip adeta bir peri masalının içine yerleştirecek.  Adanın ana renkleri mavi, yeşil ve sarıdan oluşmakta ; bu sebeple Qimu çiçekli ve blue blanc porselenli bir masa düzeni öneriyor.  Adanın nostaljik atmosferine uymak için çiçekli yaz elbiseniz ve parlament rengi Hemithea’nız tek ihtiyacınız.

Editor: Eda Binark