10 Facts You Need to Know About Met Gala // Met Gala Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek 5 Mayıs 2019 – Konu: Design, Genel, inspiration, Lifestyle – Etiketler: , , , , , , , ,

In the world of fashion,  the first Monday of May only means one thing- Met Gala! We all have the image of the celebrities in their exquisite evening gowns on the red carpet, but in reality, Met Gala is so much more than that. So, here we are answering your top 10 questions about Met Gala.

Moda dünyasında Mayıs ayının ilk Pazartesi sadece tek bir şey demektir- Met Gala.  Hepimizin aklında ünlülerin kırmızı halıda giydiği birbirinden sıradışı parçalarla zihnimize kazınmış bu etkinlik aslında göründüğünden çok daha fazlası. Öyleyse Qimu, Met Gala hakkında en merak edilen 10 soruyu cevaplıyor.

What Is Met Gala?  // Met Gala Nedir?

Met Gala is an annual event in New York for the Metropolitan Museum of Art & Costume Institute’s benefit. The event’s purpose is to raise money for the museum’s  costume& fashion department. The event is held on the first Monday of May every year. Another purpose of the Met Gala is to emphasize the museum’s temporary fashion exhibition. Each year, the committee of the Met Gala reveals the theme of the Gala which goes together with the exhibition. We can easily say that the Met Gala is the Oscars of fashion.

Met Gala her sene New York’ta bulunan Metropolitan Museum of Art & Costume Institute’un yararına düzenlenen bir etkinliktir. Etkinliğin amacı müzenin kostüm ve moda departmanına bağış toplamak. Etkinlik her sene Mayıs ayının ilk Pazartesi gerçekleşir. Met Gala’nın bir amacı da her sene müzenin moda departmanında yapılan geçici bir sergiyi senenin teması yapıp, konukların temaya uygun giyinmesini sağlamak.  Met Gala için, çok rahatlıkla moda dünyasının Oscar’ları diyebiliriz.

 

Who Attends The Met Gala? // Met Gala’ya Kimler Katılıyor?

The leading people of fashion, music and the cinema are invited to the Met Gala every year. The list is not stable, it changes from year to year.

Met Gala’ya moda, müzik ve sinema dünyasının öncü isimleri katılıyor. Davetli listesi sabit olmamakla birlikte her sene değişiyor.

Who Decıdes The Guestlıst? // Davetlilere Kim Karar Veriyor?

To attend the Gala, Anna Wintour’s approval is a must.
Gala’ya katılmak için Anna Wintour’un onayı şart.

Met Gala is one of the hardest red-carpet events in the world to find a ticket. It is impossible for a stranger to buy a ticket for the Met Gala since the event is by invitation only. And the rumors say that there is even a waiting list to be for the guest list. So, even if you do get through the guest list, you still have to get your approval from Anna Wintour as she is in the Met Gala committee. If you want to attend the Met Gala as a brand the same procedure also appears. Brands usually have a table in the Gala and can invite several celebrities for their tables but their attendees also have to get Wintour’s approval. And it does not finish here. The tickets do come with a price.

Met Gala dünyada bilet bulmanın en zor olduğu kırmızı halı etkinliklerinden biri. Dışarıdan bilet bulabilmek neredeyse imkansız, bütün katılımcılar özel bir davetiyeyle giriyor. Hatta dedikodulara göre davetli listesine girebilmek için bir sıra bile var. Davetli listesine girebilseniz bile, Met Gala komitesinde olan Anna Wintour’un onayından geçmeniz gerekiyor. Eğer Met Gala’ya bir marka olarak katılmak istiyorsanız da aynı prosedür uygulanıyor. Markaların çoğu zaman Met Gala’da masası oluyor ve seçtikleri bazı ünlüleri çağırıyorlar. Fakat gene her davetli Anna Wintour’un onayından geçmek zorunda. Burda da bitmiyor, biletlerin ayrıca bir fiyatı var.

 

What Happens Insıde? // İçeride Neler Oluyor?

Probably the most mysterious part of the event is what happens inside after the celebrities appear on the red carpet. According to the insiders, when the attendees are inside they first tour the exhibition before the cocktail party. Once the cocktails are finished, the guests have a dinner party with live performance.

Met Gala’nın en merak edilen kısmı ünlüler kırmızı halıda boy gösterdikten sonra içeride neler olduğudur. Aldığımız duyumlara göre davetliler kırmızı halıda boy gösterdikten sonra öncelikle içerideki sergiyi turlayıp ardından kokteyl partisine katılıyorlar. Kokteyllerin ardından davetliler akşam yemeğine geçiyor. Akşam yemeği sırasında mutlaka ünlü isimlerden canlı performanslar oluyor.

Are Photos Allowed Insıde? // İçeride Fotoğraf Çekmek Serbest mi?

The famous bathroom selfie from the 2017 Met Gala
2017 Met Gala’sının meşhur banyo selfiesi.

Even though in recent years some celebrities have posted bathroom selfies inside the gala, it is strictly prohibited to take photos inside. The main purpose of this rule is to make sure celebrities have a paparazzi-free zone to have fun. Secondly, to create a buzz around the Met Gala by making it mysterious. They certainly succeed in that.

Geçtiğimiz senelerde bir kaç tane banyo selfiesi görmemize rağmen, Met Gala’da resim çekilmek kesinlikle yasak. Bu yasağın ana sebebi ünlülerin içeride paparazzilere yakalanmadan ve görüntülenme korkusu olmadan rahatça eğlenebilmesi. Bir diğer sebep ise görüntü sızmasını engelleyerek medyada Met Gala hakkında merak uyandırmak. Bu konuda kesinlikle başarılılar.

 

What Is 2019’s Theme? // 2019 Met Gala’nın Teması Nedir?

Susan Sontag

The theme for 2019 Met Gala is ‘ Camp: Notes of Fashion’.  The theme is inspired by Susan Sontag’s essays in 1964 that defines camp as ‘love of the unnatural: of artifice and exaggeration’. So we’re expecting to see some outrageous and whimsical outfits on the red carpet this year.

2019 Met Gala’sının teması ‘Kamp: Modaya Notlar’. Bu senenin teması Susan Sontag’ın 1964 yılında yazdığı denemelerden esinlenmiş. Sontag’a göre burdaki kamp, doğal olmayana duyulan aşkı, abartıyı anlatıyor. Bu da demek oluyor ki bu sene kırmızı halıda oldukça sıradışı ve masalsı tasarımlar göreceğiz.

What Are The Most Notable Themes of All Tımes In Met Gala? //

Met Gala’nın En Unutulmaz Temaları Hangileri?

Without doubt, all Met Gala themes are a sense of inspiration but if we had to pick  2018’s Fashion and the Catholic Imagination was one of the most sensational ones. The other sensational ones include Punk: Chaos to Couture in 2013, Superheroes: Fashion and Fantasy in 2008 and The House of Chanel in 2005.

Şüphesiz bütün Met Gala temaları ilham dolu ama en çok ses getirenleri seçmemiz gerekirse geçen seneki ‘Moda ve Katolik Hayal Gücü’ nü en başta gösterebiliriz. Diğer ses getiren temalar ise Punk: Kaos’tan Couture’e (2013), Süperkahramanlar: Moda ve Fantezi (2008) ve Chanel Moda Evi (2005).

 

Do You Have To Get Dressed Accordıng to the Theme? // Temaya Göre Giyinmek Zorunlu mu?

Even though it is not compulsory to dress suitable for the theme, it is highly encouraged. In 2018 Met Gala where the theme was ‘Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination’, most of the attendees have dressed within the theme’s concept. So we are still wondering how will the celebrities participate in 2019’s theme.

Temaya göre giyinmek zorunlu olmasa da, bekleniyor diyebiliriz. 2018 yılının teması ‘Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination’a baktığımızda birçok ünlünün temaya uyduğunu görüyoruz. 2019’da bakalım temaya uyma ünlülerde ne kadar yaygın olacak?

 

How Much Do The Tıckets Cost? // Biletler Ne Kadara Satılıyor?

The tickets are around 30,000 Dollars and if you want a table as a brand the prices are approximately 275,000 Dollars. The party and the exhibition inside are all sponsored and all the tickets fees straightly go to the benefit of the museum.

Met Gala’nın biletleri 30,000 Dolar civarı ve eğer bir marka olarak masa istiyorsanız yaklaşık 275,000 Dolar ödemeniz gerekiyor. Parti ve serginin sponsorlar tarafından yapılıyor ve bilet satışından gelen tüm para müzeye bağış olarak aktarılıyor.

What About Celebrıty& Desıgner Partnershıps? // Ünlü ve Marka Eşleşmeleri Oluyor mu?

Like many other significant fashion events such as the Oscars and the Cannes Film Festival, celebrity attendees and fashion designers are often paired up each year. When a celebrity is paired up with a designer, all her/his outfit must be sponsored from the brand. In recent years some famous pairs include Selena Gomez & Coach, Rihanna & Maison Margiela and  Cindy Crawford & Versace.

Oscarlar ve Cannes Film Festivali gibi birçok etkinlikte olduğu gibi Met Gala’da da pek çok ünlü ve moda evi her sene eşleşiyor. Bir ünlü tasarımcıyla eşleştiği zaman tüm kıyafeti o tasarımcıdan sponsporlu şekilde karşılanmış oluyor. Geçtiğimiz yıllarda ünlü işbirlikleri arasında Selena Gomez & Coach, Rihanna, Maison Margiela ve Cindy Crawford ile Versace’yi gösterebiliriz.

Writer: Eda Binark

Yazar: Eda Binark